Найвідоміший в західних бізнес школах підхід до постановки цілей (MBO-management by objectives) полягає в постановці цілей за системою S.M.A.R.T., назва якого складається з перших літер англійських слів та говорить сама за себе:
· Specific (конкретність) – що саме людина прагне, які матеріальні та нематеріальні цінності хоче отримати
· Measurable (вимірність) – щоб зрозуміти прогрес ціль необхідно чимось вимірювати, міра фінансової цілі це гроші
· Achievable (досяжність) – ціль повинна бути досяжною, мають існувати конкретні інструменти для її досягнення
· Relevant (релевантність) – ціль повинна відповідати потребам людини і бути справді важливою
· Time-bound (обмеження у часі) – час для досягнення цілі повинен бути обмежений, щоб розуміти в який термін її треба досягти.
Досягнення фінансових цілей завжди базується на чіткому та логічному алгоритму дій, від аналізу до плану реалізації, що і називається особистим фінансовим менеджментом:
- Аналіз поточного фінансового стану
- Аналіз персональних доходів та витрат
- Аналіз наявних ресурсів (фінансів, навичок, знань)
- Планування бюджету та контроль за його дотриманням
- Пошук додаткових способів заробітку
- Пошук можливостей оптимізувати витрати
- Поступове погашення боргів, відмова від кредитів на поточні потреби
- Створення фінансової подушки для непередбачуваних витрат
- Накопичення першого капіталу і початок інвестування.
Першим важливим кроком від боргів до фінансового благополуччя може стати створення так званої «фінансової подушки». Мінімальний розмір такої подушки має бути достатнім, щоб родина могла прожити щонайменше 2-3 місяці на власні кошти – без кредитів і не звертаючись за фінансовою допомогою до родичів. За даними досліджень лише 12% українських родин змогли б прожити більш як 3 місяці після несподіваної втрати основного джерела прибутку, не змінюючи звичний рівень споживання та не позичаючи гроші. Кожна третя сім’я змогла б прожити лише 1 місяць, ще 26% людей змогли б потягнути 2-3 тижні, і 15% не протягнули б навіть 1 тиждень, не позичаючи гроші. То ж для створення «фінансової подушки» візьміть собі за правило з кожного доходу відкладати, наприклад, 10%.
Підходам до зростанням доходу та пошуку додаткових способів заробітку насправді присвячено багато книжок, окремо щодо активного та пасивного доходів. Та основні принципи збільшення заробітку лишаються незмінними:
· Займайтеся тим, що насправді любите, в чому будете хотіти постійно розвиватися та вдосконалюватися, ставати найкращим в своїй області
· Спеціалізуйтеся та віддточуйте свої навички та цінність на ринку праці, чи на ринку товарів та послуг, якщо ви підприємець. Адже світом правлять 2 основні стратегії конкурентної переваги-або лідерство по витратам (Сost Leadership) або диференціація (Differentiation). Тобто як хочете відрізнятися та нести високу цінність клієнту чи роботодавцю, при цьому заробляючи вище середнього-спеціалізуйся та ставайте найкращим у своїй галузі чи ніші
· Слідкуйте за трендами, інноваціями та можливостями на ринку, задаючи собі питання: «Розвиток яких знань та навичок сьогодні приведе до генерації високого та стабільного доходу завтра? Які ринки збуту будуть актуальні завтра та які інвестиції для цього треба здійснити сьогодні?»
· Постійно вкладайте в навчання та саморозвиток, завжди акумулюючи кошти на цю статтю, як на одну із пріоритетних у бюджеті видатків. Бо якісне навчання дешевим не буває.
Та останнє, але не менш важливе для досягнення фінансових цілей – це контролювати свої видатки. В цьому вам можуть допомогти корисні мобільні додатки:
· Finkee - додаток для планування та обліку особистих фінансів створили українські розробники. Дозволяє вносити і редагувати доходи та витрати, групувати їх за категоріями, вказувати час платежів та розраховувати баланс. Крім того додаток аналізує доходи та дає рекомендації щодо поліпшення планування.
· MoneyWiz – це зручне програмне забезпечення для обліку фінансів, яке має як мобільну, так і десктопну версії. Має безліч можливостей: можна слідкувати за рахунками у різних валютах (у тому числі і у криптовалютах), підключати інвестиційні чи брокерські рахунки у декількох валютах.
· YNAB - українською цей додаток перекладається як "Тобі потрібен бюджет" (You Need a Budget). Це програмне забезпечення для особистих фінансів, яке має на меті покращити фінансову грамотність при керуванні своїм щомісячним бюджетом. Крім контролю витрат та планування бюджету, YNAB допомагає формувати фінансові звички, даючи підказки щодо керування фінансами. YNAB допомагає відслідковувати щомісячний бюджет та коригувати його у разі перевитрат.
Отже, ефективний фінансовий менеджмент допоможе вам досягти швидше поставлених цілей та покращити якість власного життя.
Та хочеться також побажати, щоб всі негаразди залишилися в 2020 році, а Новий рік хай принесе нові можливості та досягнення амбіційних цілей!
Здоров’я та добробуту у Новому 2021 році!