Accounting HUB - Новини

Податкові пільги під час війни

15 березня 2022 року ВРУ за основу був принятий Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу та інших законодавчих актів щодо дії норм на період воєнного стану" (законопроєкт №7137-д).

17 березня його підписано Президентом та опубліковано в "Голосі України". Всі зміни до ПКУ почали діяти з цієї дати. Ознайомитися з законом можна за наступним посиланням: https://cutt.ly/gSQoZII

Зміни відбулися стосовно:
·      єдиного податку;
·      податку на доходи фізичних осіб;
·      податку на додану вартість;
·      ЄСВ;
·      плати за землю;
·      екологічного податку;
·      акцизного податку;
·      здійснення перевірок та застосування штрафних санкцій та інші.

Єдиний податок:
·      Юридичні і фізичні особи на період військового стану мають право перейти на 3 групу єдиного податку. Ліміт підвищено з 10 млн до 10 млрд, податок 2% від обороту, зняття обмеження по кількості робітників, зняті обмеження по видам діяльності (окрім підакцизних товарів та грального бізнесу).
·      Платники податку 3 групи звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДВ.
·      Платники податку 3 групи щомісяця до 15 числа сплачують авансовий внесок за підсумками попереднього календарного місяця.
·      Для обрання або переходу на 3 групу єдиного податку із зазначеними вище особливостями необхідно подати заяву до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування.
·      Після припинення дії воєнного, надзвичайного стану платник податку автоматично вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій такі платники перебували до обрання особливостей оподаткування для 3 групи єдиного податку.
·      ФОП 1 та 2 групи можуть не сплачувати єдиний податок на час військового стану.

Податок на доходи фізичних осіб
·      Благодійна допомога, надана учасникам бойових дій та особам, які проживають на території бойових дій, не оподатковується ПДФО.
·      Також не оподатковується ПДФО вся нецільова благодійна допомога, яка надається особам, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ.
·      Надано право на податкову знижку у розмірі 16% (замість 4%) на пожертвування неприбутковим організаціям.

Податок на додану вартість
·      Уточнюється, що звільнення від оподаткування ПДВ за ввезення в Україну і постачання в Україні ЗІЗ (засоби індивідуального захисту) також надається, якщо ця продукція надається для потреб добровольчих формувань територіальних громад.
·      Уточнюється, що не сплачується ПДВ за товари, що були знищені під час війни, а також передані на потреби оборони.
·      Дозволяється включати до податкового кредиту з ПДВ суми, по яких ще не зареєстровані податкові накладні, але наявні необхідні первинні документи. Такі накладні повинні бути зареєстровані протягом 6 міс з моменту припинення воєнного стану.
·      Встановлення 0 ставки акцизу та 7% ПДВ на пальне.
·      Не вважаються використаними в неоподатковуваних операціях або операціях, що не є господарською діяльністю, товари знищені в наслідок дії обставин непереборної сили під час дії воєнного, надзвичайного стану, передані в держану чи комунальну власність, іншим особам для забезпечення оборони України.
·      Не включаються до розрахунку ліміту для реєстрації платником ПДВ операції з надання благодійної допомоги, що звільнені від оподаткування ПДВ, і які здійснюються протягом 2022 року громадськими об’єднаннями чи благодійними організаціями.

ЄСВ
·      З 1 березня 2022 року до припинення воєнного стану, а також протягом 12 місяців після його припинення самозайняті особи можуть не сплачувати ЄСВ за себе.
·      Роботодавці – платники єдиного податку можуть не сплачувати ЄСВ за робітників, що мобілізовані.
·      На період дії воєнного, надзвичайного стану не нараховується пеня за порушення у сфері нарахування і сплати ЄСВ.

Плата за землю
·      На період з 1 березня 2022 по 31 грудня року, наступного за роком в якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велись) бойові дії або та тимчасово окупованих територіях.

Екологічний податок
·      За 2022 рік не сплачуються екологічний податок за об’єктами, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях.
 
Акцизний податок
·      Не вважається реалізацією пального та не виникає податкове зобов’язання у разі:
Ø передачі пального без отримання компенсації у зв’язку з примусовим відчуженням або його вилученням для потреб держави;
Ø передачі пального без попереднього або наступного відшкодування вартості ЗСУ, добровольчим формуванням територіальних громад, Нацгвардії України, СБУ та іншим;
·      Ставки акцизного податку на окремі види бензину, скрапленого газу, бутану, ізобутану та інші нафтопродукти встановлено 0 за 1000 літрів.

Здійснення перевірок та застосування штрафних санкцій
·      На період дії воєнного, надзвичайного стану зупиняється дія пункту 522 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, що вводив мораторій на проведення перевірок під час карантину.
·      Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім камеральних перевірок для отримання суми бюджетного відшкодування, та фактичних перевірок.
·      У разі виявлення правопорушень у результаті таких перевірок застосовується відповідальність відповідно до ПКУ, а мораторій на застосування штрафних санкцій не діє. Пеня не нараховується.
·      Приймання контролюючими органами електронних документів від платників здійснюється у робочі дні з 8 до 18 години.

Інсайти