Протягом 2021 року встановлено перехідний (тестовий) період для складання та подання звітності на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в електронному форматі UA XBRL МСФО в Центр збору фінансової звітності "Система фінансової звітності". При цьому штрафи за порушення строків її подання протягом перехідного періоду застосовуватися не будуть.
Таксономія UA XBRL МСФЗ — таксономія фінансової звітності за міжнародними стандартами фінансової звітності в Україні, затверджена Міністерством фінансів України, яка адаптована до особливостей складання фінансової звітності в Україні і містить також звіт аудитора і звіт про управління.
Хто має звітувати у форматі iXBRL?
- Підприємства, що становлять суспільний інтерес
- Публічні акціонерні товариства
- Суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях
- Підприємства, які здійснюють господарську діяльність за видами, перелік яких визначено постановою Кабінету міністрів № 419
- Переконатися в тому, чи внесено підприємство до переліку суб'єктів звітності на порталі СФЗ https://frs.gov.ua/. У разі відсутності суб'єкта звітності в зазначеному переліку, необхідно пройти процедуру реєстрації в СФЗ за допомогою кнопки «Реєстрація суб'єктів звітності», заповнивши реєстраційну форму.
- Зареєструвати користувачів від підприємства на порталі СФЗ: Адміністратора облікових записів і користувачів, які будуть завантажувати фінансову звітність на портал, а також підтверджувати її (директор, головний бухгалтер, аудитор).
- Перевірити можливість формування звітності по МСФО в форматі XBRL в системах обліку, які використовуються на підприємстві.
- Вибрати програмне забезпечення:
√ платні продукти, представлені на ринку, або
√ розробка персональних модулів провайдерами ПО або власними силами.
- Вибрати програмне забезпечення для валідації електронної звітності за допомогою безкоштовної XBRL платформи «Arelle» або одного з платних сервісів.
- Перевірити наявність ЕЦП у всіх користувачів порталу СФЗ, в разі їх відсутності - отримання ЕЦП.
Валідація – процес перевірки правильності складання фінансової звітності, чи відповідає ця фінзвітність правилам (контролям), закладеним у таксономію. При валідації (перевірці) фінзвітності програмне забезпечення перевіряє її на відповідність Таксономії UA XBRL МСФЗ. Основні типи помилок валідації:
- Різні значення показника на початок поточного та кінець попереднього періоду.
- Невірний розрахунок показників, якщо автоматичний розрахунок вимкнений.
- Невірний розрахунок суми підпорядкованих компонентів показника в підсумкових графах таблиць, якщо автоматичний розрахунок вимкнений.
- Перевірка позитивного значення (показник не можете бути менше 0).
- Перевірка негативного значення (показник не може бути більше 0).
- Різні значення одного показника в різних звітах.
- Невідповідність формату введених даних формату стандартів iXBRL.
- Невірний розрахунок даних на кінець періода як суми даних на початок періода та загальних змін за період.
- Невірний розрахунок доходу/прибутку на 1 акцію.
- Попередження щодо того, що відсоткові/дольові значення є вищими ніж 100%, або нижчими, ніж – 100%, або нижче 0.